Aşırı kıllanma

  • 6-7 yaşlarında başlayan bir aşırı kıllanma sorunum var, tüm vücut. O yaşlarda hormonlarıma bakıldı ve böbrek üstü bezimin eksik olduğu söylendi. Prematüre adrenars diye bir tanı da konulmuş. 10 yaşında ilk regl oldum, ergenliğim erken başladı. Şuan 24 yaşındayım ve bahsettiğim yaştan itibaren hiç hormon muayenesi yaptırmadım. Kıllanma da azalma yok. Bir kadın olarak kendimi bu yüzden sevmiyorum. Kemik yapım da sert. Erkek gibi hissetmeme sebep oluyor bu durum bende ve Bu durumun büyümemde de bir eksiklik oluşturmuş olabileceğinden de şüpheliyim. Boyum kısa, egzersizlerle omurgamı açmaya çalışıyorum. Sizce bu rahatsızlığım büyüme hormonum içinde etki etmiş olabilir mi.? Ne önerirsiniz.?

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun erken adet görünce östrojen etkisi ile epifizler daha erken kapanıyor boy kısa kalıyor, growthormanla bir etkisi yok, kıllanmanız için de endokrine başvurmanız iyi olur, endokrinde takip olunuz hayırlı günler dilerim. 28.03.2021 16:40 tarihinde cevapladı.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş