Böbrek üstü bezi

  • Hocam iyi günler. 32yaşında metabolik sendromlu biriyim. Sol böbrek kısmının olduğu yerde sırtımda bir ağrı var. Yaklaşık 10 gündür, ağız kuruluğu susama sık idrara çıkma kulağımda basınç şikayetim var. Son bir kaç gündür, hocam testlerimde şekerim sınırı az aşıyordu. Fakat bu şikayetler ve sol ağrım oluşunca böbrek üstü bezlerimden şüphelendim. 10 gün önce ultrasonum normal, ve 3 gün önceki kan değerlerim normal glukoz dahil bulunduğum yer küçük bir yer ama ilçe hastanesinde Kortizol ya da aldesteron tahlilleri var mıdır bilmiyorum. Prediyabet bunlara sebep olur mu?

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun. sırt ve üst bel bölgesinde olan ağrının böbrek üstü bezi ile genellikle ilgisi yok yoktur. Ultrason çektirmişsiniz normal çıkmış. kortizol, aldesteron gibi testleri biz klinikte şüphe edersek ya da böbrek üstü bezinde kitle görürsek isteriz. Sizin metabolik sendromunuz var. Burada en önemli yapılacak şey, kilo kontrolü, kan şekerinin normal sınırlara getirilmesi, sağlıklı beslenme, Akdeniz tipi beslenme, sebze ağırlıklı, egzersiz, ideal kiloya ulaşmak. Hayırlı günler dilerim. 24.02.2021 17:34 tarihinde cevapladı.

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş