Büyüme Hormonu

Hocam oğlum 10 yaşında. Boyu 127.5 cm. Annesi olarak benim boyum 152, babasının boyu 169. Endokrin uzmanı büyüme hormonu testi istedi. Ancak büyüme hormonu tedavisine yan etkileri sebebiyle pek sıcak bakmiyoruz. Son 10 ayda 3,5 cm uzamış. Yılda 5 cm uzaması gerekir deniliyor. Bu kesin bir husus mudur? Testi yaptırmasak akışına bıraksak (tabi beslenme uyku egzersiz vs. dikkat ederek) yanlış mı yapmış oluruz?


Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Merhaba çok geçmiş olsun. Testi mutlaka yaptırın. Hormon eksikliği var mı yok mu belli olur. Growth hormon tedavisi 11 yaşın altında daha başarılı. Normal bir çocukta ergenliğe kadar yılda 5 santim uzaması gerekir. Çocuk endokrin de takip olunuz. Hayırlı günler dilerim.

16.04.2021 19:01 tarihinde cevapladı.


10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş