Bir karisik durum

  • Hocam merhaba metabolik sendrom dediler bana sınırı az aşan şeker trglserid yüksekliği kronik 400 600) ilaç kullanamıyorum. cknenzimlerimin yükselttiği için ve karaciğer yağlanması Grande 2 için, acaba şeker yüksekliği mi karaciğer yağlanması yapıyor trigliserid mi? karaciğer enzimlerin normal, tglierid yüksekliği ölçüm cihazları var bazı siteler de bunların gerçekçiliği nedir acaba, ceviz suyu ve maydonoz kuru yapıyorum sabahları aç karnına hemen düzelme gösterir mi yağlanma diyet ve egzersizde yapıyorum ancak işin bu kısmında bazı sıkıntılar var geçen senede böyle yaptım ama aşırı kilo kaybettim 185 87kiloyum ben kilomu korumak istiyorum.

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun metabolik sendromda en önemli kriterler bel çevresi kan şekerinin 100 mg/dl üstünde olması, trigliseritin 150'nin üstünde olması hdl kolesterolün erkek için 45 kadın için 50 altında olması yağlı karaciğer bunlar önemli. Bunun için en önemli tedavi modalitesi kilonun normal sınırlarda olması, egzersiz, akdeniz tipi beslenme çok önemli. Karaciğer enzimlerinizde düzelme olmaz, lipitleriniz, kan şekeriniz normal sınıra gelmez ise endokrine başvurmanız iyi olur. Hayırlı günler dilerim. 20.02.2021 15:36 tarihinde cevapladı.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş