Boy kısalığı Epifiz Plakları

  • Merhaba hocam. Kızım 2008 Kasım doğumlu. 12 yaşında. 9 aydır düzenli regl oluyor. Endokrin de el filminden kemik yaşı 15 çıktı. Şuan boyu 142 cm. Kilo 34. Anne boyu 153, baba 175. En fazla iki üç cm uzar denildi ama regl olduğundan beri 1 cm uzadı sadece. Epifizler kapanmak üzere. Birçok tahlil yapıldı, metabolizmaya bile bakıldı. Sorun yok ve biz nasıl bir yol izleyeceğimizi bilemiyoruz. Bir de crs denilen hücre taraması yapalım dedi. O da maliyeti yüksek ve ne kadar işe yarar bilmiyorum. Hocam sorum şu. Regl olduktan sonra epifizler kapanmadan önce hiç hormon uygulanmaz mı? Epifiz kapanması geciktirilebilir mi? Bir de şartları zorlayıp crs taraması yaptırsam gereksiz bir şey yaptırmış olur muyum? Cevap verirseniz sevinirim. Çok çok teşekkür ediyorum.

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun. Bir yılda 1 santim uzamış. Kemik yaşı 15 gösteriyor. Çocuk endokrin de takip olmanızı iyidir. Epifizler kapanma ile uyumlu gibi görünüyor hayırlı günler dilerim. 29.10.2020 20:46 tarihinde cevapladı.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş