D vitamini eksikliği

Hocam merhabalar. Çok önemli bir konuda size sormak istedim. Senelerdir uyuyamama ve kalktığımda sersem, yorgun, sırt ağrısı çekiyorum. Göz kapaklarım kapanıyor, kaldıramıyorum. Depresyonda gibi oluyorum. Gözlerimde kuruluk şiddetlendi ve gün içinde 100 kere esniyorum. Ben bu olaya bir çözüm bulamadım. Son olarak hamile kaldım doğum yaptım. Doktor bana d vitamini 6 Ay yada 1 senediydi galiba d vitamini verdi. Bebek ihtiyacını alsın diye kullandım. sonra benim 3 aydan sonra bütün sıkıntılarım geçti. İlaci bırakalı 5-6 ay olacak. Tekrar eski sorunları yaşamaya başladım. Sayın doktorum, bu durum d vitamini ile bağlantılı olabilir mi acaba? Lütfen cevap verin. Göz doktoru, nöroloji hepsine gittim. Çözüm bulamadım. Bu ilacı kullandığım zamanlarda kendiliğinden düzeldi. Bunu fark ettim. Acaba bağlantılı mıdır? Ellerim ayaklarım buz gibi. Sürekli kemiklerde ağrı var.


Doktor Cevabı:


Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Merhaba çok geçmiş olsun. d vitamini eksikliği şikayetlerinizi yapabilir. Özellikle proksimal dediğiniz kalçada bacaklarda ağrılar yapabilir. Halsizlik yorgunluk depresyonla ilgili de ilişkili çalışmalar yapılmıştır. d vitaminini kontrol ettiriniz. Ettiremezseniz bile günde 2000-2500 ünite takviye alabilirsiniz, çünkü güneş yoktur. Hayırlı günler dilerim.


16.04.2021 19:05 tarihinde cevapladı.

32 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş