Dhea-s hormon yüksekliği

  • Merhaba 21 yaşındayım uzun süredir adet düzensizliğim var. Kadın doğuma gittiğimde tarlusal vb adet düzenleyici haplar verildi onları bıraktığım zaman tekrar düzensiz oluyordu. en son gittiğimde adetimin 3.günüydü.DHEA-S adlı hormona baktılar ve 768,3 çıktı. aynı zamanda saç dökülmesi,fazla kilo ve sivilce problemlerim var. fiziksel olarak aktif değilim. FSH-6,45, LH-2,99 TSH-1,03 SERBEST T4-1,14 TOTAL TESTOSTERON-2,73 PROLAKTİN-12,12 İNSÜLİN-10,6 ESTRADİOL-35 .aynı zamanda Tomografi çekilince diyafragmatik bening nodül izlendi (bening oluşum düşünüldü) yazıyor sonuç kağıdında. ve beni endokrine gönderdi (kortizon kullanman lazım dedi ancak ben yan etkilerinden dolayı hiç istemiyorum.). Ancak koronavirüsten dolayı hastanelere gitmeye çekiniyorum. Sizce bu hormon nasıl normal seviyeye getirilir? Hemen doktora gitmeli miyim? ve acaba tedavi süreci nasıl olacak,çok uzun sürer mi ne gibi tahliller istenir? kesin tedavisi var mıdır? ileride gebe kalmamı etkiler mi? her şey için teşekkür ederim iyi günler. (bu tahliller şubat ayında yapıldı)

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Çok geçmiş olsun dheas yüksekliği tomografi de adrenal bezler normal ise adrenal hiperplazi yoksa 17 hidroksi progesteron normal ise daha çok polikistik overe bağlı yüksektir biz dehası düşürmek için kortizon vermeyiz antiandrojen tedavi başlamak lazım endokrine başvurmanız iyi olur hayırlı günler dilerim 09.11.2020 20:37 tarihinde cevapladı.

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş