El ve ayak parmağı gelişimi

  • Hocam 17,5 yaşındayım ve benim el ve ayak parmaklarım kısa. 15 yaşındaki eski röntgenimde sol elime bakarken epifiz kapaklarımın kapanmak üzere olduğunu farkettim. Sorun şu ki, o röntgenden sonra yaklaşık 10-11 cm (172-182+) uzadım. 16 yaşlarımda epifiz kapaklarım büyük ihtimalle kapandı. Lakin, uzamaya da devam ediyorum. Ayrıca ellerim ve ayaklarım genişlerken, ortaokuldan beri el ve ayak parmaklarım hiç uzamadı ya da genişlemedi. Sizce o da boyum gibi geç mi gelişir?

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun. Parmaklarımızdaki kısalık mı yoksa incelik mi daha ön planda. Çünkü zamanla parmaklar alınan kilo ile genişleyebilmekte, erişkin halini alabilmekte. Boy uzaması durdu ise parmaklarınız da uzamaz. Endokrinde takip olunuz, hayırlı günler dilerim. 25.04.2021 12:41 tarihinde cevapladı.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş