Gebelikte tsh yüksekliği

  • Merhaba Hocam, 15+5 haftalık hamileyim, 5+5 hamileyken TSH değerimin 3.5 çıkmasından dolayı Euthyrox 25 mg hap kullanmaya başladım. İkinci hamileliğim, ilk gebeliğimde de aynı ilacı içmiştim ve doğum sonrası yapılan tetkiklerde herhangi bir sorun kalmamış iyileşmiştim. 9+5 haftalıkken tekrar TSH değerine bakıldı aç karnınaydım fakat sabah ilacımı içmiştim doktorumun da bilgisi vardı sonucum 1.37 cıktı.T4:1.02 Doktorum aynı doz devam etmemi 6 hafta sonra tekrar tahlil istediğini söyledi. Bu arada Anti Tpo antikor testlerimde temiz çıktı. 15+4 de aç karnına ve ilacımı almadan kan verdim. TSH 4.41, T4 :0.97,T3:3.90 çıktı. Randevumu aldım fakat o kadar huzursuzum ki değerim 2.5 üstünde, bebekte zeka geriliği ve doğduktan sonra tiroid hastalığı gibi durumlar yaşanır yazıyor, Zarar vermiş mıdır bu yükseklik, ilaç dozumun arttırımı ile düzene girerim inşallah, fikrinizi almak istedim, sağlıklı ve iyi günler dilerim.

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun herhangi bir sıkıntı olacağını inşallah düşünmüyorum. Aslında literatürde antikorlar negatifse tsh normal sınırlarda ise ilaç başlamanıza gerek yok deniyor. Ancak bizim ülkemizde iyot eksikliği ön planda olduğu için gebelerde tsh 2,5'in altında tutmaya çalışıyoruz. Sizinkini de bir sıkıntı yok görünüyor. Hayırlı günler dilerim 09.11.2020 20:47 tarihinde cevapladı.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş