Graves hipertroidi geçer mi?

  • Hocam 1 sene önce tesadüfen guatr ve nodül varlığı tespit edilmis olup endokrin e gittigimde ultrason sonucu her iki tiroid lobunda ve isthmusta büyüğü sag lob latralde yaklaşık 1.5 cm icerisinde kistik açıklıklar içeren multpl noduler dikkati çelmiştir.(MNG) Boyun yumusak dokuları tabidir Cevresel zincirde sag ve sol olmak üzere posterior üçgenlerde max büyüklüğü 15*8 mm reaktif lenf nodu saptanmıştır.Kan degerleri Tsh 0.47UIU/mL ST3:5.25 pg/mL ST4:1.32 mg/dL anti **** iu/ml anti troglobulin antikor 4.16 propycil kullanıyorum 3 aydir ve sintigrafi sonucu troid bezi normal sekil ve lokalizasyonda sag lob biraz daha belirgin olmak üzere hafif-orta derecede diffüz hiperplazik olup baz genelinde radyoaktivite tutulumu artmıştır.Sag lob orta-dış kesimindeki küçük nodül hiperaktif yapıdadır.(graves ? ). 8 ay önceki kan degerlerim **** st4:1.43 hocam graves varmi bende hocalar kimisi var kimisi hafif düzeyde diyor gözde firlama veyahut graves belirtisi yok Ve hocam 8-9 aydır düzenli 0.5 mg kullanıyorum ilacı su an ki degerlerim **** st3:4 st4:1.60 göz bulgum çok şükür Hala yok İleride olabilir mi ne yapmam gereklidir teşekkür ederim.

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun şu an tiroid hormon değerleriniz iyi durumda ancak ilaca devam edip etmeyeceğimizi değerlendirmek lazım endokrine başvurunuz hayırlı günler dilerim 09.11.2020 20:42 tarihinde cevapladı.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş