Hamilelikte kan şekeri düşüklüğü

  • Hocam merhaba. 26+2 haftalık gebeyim. Gebelikten sonra hashimoto çıktı. 75 gram Ogtt sonucum 74/82/30 şeklinde çıktı. İkinci saat kan verdikten on beş dakika sonra bir süre yerimden kalkamadım, bir şeyler yedikten sonra kalkabildim. Endokrine yönlendirdi kadın doğum. Endokrin bir sürü test yaptı, hba1c %4.7,hba1c 27.87, ortalama glikoz değeri 88.19,insülin 7.73, glukoz 61 çıktı. Kan değerlerim diğer fonksiyon testlerim normal çıktı. Bir hafta boyunca sabah öğle akşam açlık ve yemek yedikten sonraki birinci saatteki kan şekeri ölçümlerimi not edip diyetisyenin verdiği diyete uyup gelmemi istediler. Çocuğum için çok endişeliyim. Bu durum ciddi bir şey mi yoksa hamilelikte normal mi, ona zarar vermiş midir yada verecek midir? Son tsh değerim de 1.28 çıktı. Çok sağolun şimdiden.

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun. Gebelikte kan şekeri düşüklüğü görebiliyoruz. Normal günlük hayatınızda kan şekeri düşüklüğü semptomları yaşamıyorsanız aşırı acıkma, sinirlilik, terleme, ellerde titreme, acıktığınız zaman gerginlik, bunlar olmuyorsa görebiliyoruz. Kan şekerinizi ölçün. Ellinin altında değer bulursanız endokrin takibinde devam edersiniz. Hipofiz hormonlarına da bakmak iyi olur, endişe etmeyiniz. Hayırlı günler dilerim. 18.04.2021 12:16 tarihinde cevapladı.

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş