Hashimoto Tiroidit Hakkında

  • Hocam merhaba, usg sonucunda, -bilateral parotis-submandibuler bez morfolojileri,boyutları ve ekojenteleri tabiidir. -her iki servikal zincirde büyükleri; sağ servikal zincirde 19x7 mm, sol servikal zincirde 20x5 mm boyutlarında oval şekilli yağlı hilusu izlenen lenf nodları saptanmıştır. -sağ tiroid lobu 19x22x44 mm, sol tiroid lobu 15x17x41 mm boyutlarındadır. -her iki tiroid lobu ve isthmus boyutları normal sınırlarda olup konturları düzgündür. -troid bezi parankim ekojenitesi heterojen hipoekoik görünümde olup pseudonodül ve ince septasyon içermektedir.Parankim kanlanması artmıştır.Tiroid bezi içerisinde solid yada kistik yer kaplayıcı lezyon saptanmadı. -bilateral paratiroid lojlarda patolojik izlenmedi. sonuc: tiroidit(haşimato ) ile uyumlu USG bulguları --her iki servikal zincirde büyükleri; sağ servikal zincirde 19x7 mm, sol servikal zincirde 20x5 mm boyutlarında oval şekilli yağlı hilusu izlenen lenf nodları. THS : 6,53 SERBEST T3 : 3,16 SERBEST T4 : 1,00 Degerleri cıktı hocam hocam bu ultrasyon sonucu ne demek istiyor lütfen bu konuda yardımcı olmanızı rica ederim.

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun. Ultrasonunuz hashimoto tiroidit görünüyor, nodül yok, lenfnodları patolojik değil. Endişelenecek bir şey yok. Tiroid ilacı başlanır. Hayırlı ramazanlar. 10.05.2020 11:34 tarihinde cevapladı.

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş