Hormon bozukluğu - 2

  • Hocam merhaba ben 22 yaşındayım. 2.5 senedir adet düzensizliğim var. Bu süre içerisinde her şeye bakıldı. Ultrasonlarım tomogrofilerim temiz çıkıyor. Sadece DHEA-SO4 hormonum 700 e yakın çıkıyor. 6 ay doğum kontrol hapı kullandım. O da işe yaramadı. Geçen hafta söktürücü verdi doktor kullandım tekrar kan tahlili verdim DHEA-SO4 605 çıktı. Birde 17-hidroksi progesteron 3.433 çıkmış normal mi sizce. Kıllanma sivilcelenme şikayetlerim de yok. Her şey de temiz çıkıyor. Psikolojik olabilir mi? bu durum sizce veya beyinle ilgisi olabilir mi ?

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Geçmiş olsun, 17-hidroksi progesteron 3.433 çıktığı için nkah için test yapılması lazım. Bu testte anormal bir sonuç çıkmazsa adrenalde bir lezyon yok ise adetleriniz 35 günü geçip, laboratuvar olarak hiper androjenemi olduğu için polikistik over kabul edilir, anti andorejen tedavi gerekir. Endokrinde takip olunuz. 06.03.2020 19:39 tarihinde cevapladı.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş