Hormon düzensizlik

  • Merhaba. Üc aylık bir bebeğim var, biraz rahatsız. Birkaç test yapıldı, ve sonuç: 17-OH progesteron yuksek,IGF-1 düşük, kortizol düşük ve renina çok yüksek çıktı. Simdi tedaviye başladı, kortikosteroid kullanıyor. Türki'ye de yaşamıyorum, doktorlar hiç bir şey söylemiyor. Merak ettiğim şey, bu hormonlar tedaviyle düzeltilebilir mi, hayati boyunca kullanması mi gerekiyor, geçici bir durum mu, ve tehlikeli bir hastalık mi ? CAH teşhisi koyuldu. İlginç olan bir şey var, renina çok çok yüksek ve aldosteronun düşük olması. Lutfen, sizin cevabinizi bekliyorum. Teşekkürler.

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun konjenital adrenal hiperplazi tedavi ömür boyudur 17-hidroksiprogesteron düzeyine göre takip edilir endokrinoloji de takip olun endişe etmeyin inşallah. Hayırlı günler dilerim. 06.12.2020 14:39 tarihinde cevapladı.

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş