İlaca rağmen düşen tsh değeri

  • Ayşe hocam merhabalar. Bana nisan ayı başında t3 t4 yüksekliği ve tsh düşüklüğü (tsh=0.064, t3= 5.58, t4= 2.20) nedeniyle hipertiroidi teşhisi konuldu ve bir ay sonra kontrol istendi. Kontrole kadar günde aç karna sabah 1×1 thyromaz ilacı ve sabah akşam tok karna yarımşar tablet dider kullandım. Dün kontrole gittiğimde, t3 ve t4 değerlerimin normale döndüğünü ancak tsh= 0.021 olarak ilaç kullanımına rağmen düştüğünü öğrendim, bununla beraber anti tpo= 7421 olarak ölçülmüş ve karaciğer ast alt değerlerimde hafif bir yükselme var. Doktor metimazol 1.5 tablete çıkaralım dozu yetersiz dedi, ancak ben ilacın yan etkilerinden kaynaklı dozu artırmaya çekiniyorum. Ayrıca annemde haşimato rahatsızlığı var ve bununla ilgili tedavi görüyor. Sizce ilaç kullanımına rağmen tsh değerinin düşmesi normal midir? Beni aydınlatabilirseniz çok mutlu olurum.

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun, endişelenmeyiniz, tsh yanıtı 2 ayı bulabilir, ilacınızı kullanınız, takiplerinizi düzenli yaptırınız, hayırlı günler dilerim. 07.05.2021 15:37 tarihinde cevapladı.

45 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş