İyot eksikliği, hipotiroidi

  • Hocam merhabalar kolay gelsin. Benim 3 ay önce hafif bir şekilde hipotiroidi şikayetlerim başladı. İlk önce anlamsız bir şekilde yorgunluk halsizlik isteksizlik regl gecikmesi ve bradikardi ile belirti verdi. Dahiliye'ye göründüm normalde TSH değerim 1.25 iken 3.58'e çıktığını gördük ve idrardan iyot testi yaptik. 22.4 çıktı. Hocam dahiliye ile bir daha görüşemedik. Kardiyolojik organik altta yatan herhangi bir problemim de yok. Zaten aniden belirtiler yaşayınca bende şaşırdım. İyot sonucu çıkana kadar Levotiron 25 çeyrek başlattı doktor. Levotiron çeyrek bile acayip çarpıntılara yol açtı. İyot eksikliği ise damla kullanırsın demişti. Hocam, belirtilerim test sonucuna göre iyot eksikliğinden. 22.4 çıkan iyot sonucunda açığı kapatmak için kaç damla iyot kullanmalıyım? Ve iyot eksikliğini düzeltirsem şikayetlerim geçer mi? Levotiron kullanmaya devam etmeli miyim?

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun. İyot düzeyine 24 saatlik idrarda bakmak gerekir. 24 saatlik idrarda iyot bakalım ona göre inşallah karar verelim. Hayırlı günler dilerim. 01.04.2021 19:33 tarihinde cevapladı.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş