Kızım tip 1 hastası kızım oruç tutmak istiyor

Güncelleme tarihi: 13 Nis 2021

  • Mrb Hocam kızım 10 yaşında 4 aylık tip 1 diyabet hastası. Günde 4 kez insulin (Novarpid- lantus) kullanıyor. Yaklaşık 7 yaşındandır sürekli Ramazan ayında oruç tutuyordu. Bu senede çok tutmak istiyor. Tutabilir mi? Tutarsa nasıl bir yol izleyelim.

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun. Tip 2 diyabet ve ramazan'la ilgili çok fazla çalışma var, tip 1 diyabette hiç insülin yok, bu konuda da çalışmalar var ama sayıca az. Büyüme ve gelişme çağında, hipoglisemiye ve hiperglisemiye girilmemesi gerekiyor, takip olduğunuz doktorunuzla sıkı takip ile karar verebileceğiniz bir durum. Hayırlı günler dilerim. 11.04.2021 14:33 tarihinde cevapladı.

19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş