Laktik asidoz yapar mı hali zaten vücudum asidik sanki

  • Hocam merhabalar küçük bir ilçede yaşayan bir öğretmenim. Aylardır sorularıma cevap arıyorum ama hep geçiştiriliyorum. Endokrinoloji yok burada. Metabolik sendrom tanısı konuldu bana. Trigliseird 400-600 arası hep Düşük. HDL 20 30arasi Ürik asit yüksekliği Karaciğer yağlanması. Grande 2 Sınırı az aşan şeker mi Hgb yüksekliği problemlerim çok kati bir diyet sonrası trigliseridi düşürdüm. ürik asit yükseldi. busefer budiyet sonrası bile homa ir ;2.9cikti Matofin 500 sabah akşam yazdi. doktorum insülin direnci var dedi. Sorunum burada başlıyor. ben trigliserid için fibrat kullandım. ve kas yıkımı yaptı bende Şimdi matofin laktik asidoz için korkuyorum. kan gazı degerlerim 5 ay onceki sanki zaten vücudum asidik gibi, kullanırsam bu laktik asidoz olur mu acaba? hocam kullanayım mi belki yardımcı olursunuz umudu ile bu ilacı kullanmalı mıyım? teşekkür ederim.

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun. açlık kan şekeriniz 100 ve üzeri çıkmışsa prediyabet diyoruz. karaciğer yağlı, kilonuz çok ise karaciğer enzimleriniz hafif yüksek, yağlı karaciğere insülin direncine bağlanmışsa prediyabet de olduğu için metformini kullanabilirsiniz, vodafone içerisinde metformin var laktik asidoz yapmaz laktik asidoz ne zaman yapar sepsis, ciddi hipoksik bir durumda, kalp yetmezliği akciğer yetmezliği böbrek yetmezliği multiorgan yetmezliği gibi bir durumda yapma ihtimali vardır, endişe edecek bir şey yoktur hayırlı günler dilerim. 10.03.2021 14:41 tarihinde cevapladı.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş