Metformin kullanımı

  • Öncelikle hayırlı ramazanlar hocam.Şu an 33 yaşındaýım.22 yaşımda 4 ay adet olamadığım bir dönemde hipotroidi ve insülin direncin tespit edildi.11 yıldır troit ilacı ve belli aralıklarlarla kontrollerimi yaptırıp metformin kullanıyorum.metformin kullanmayı ne zaman doktor kontrolunde bıraksam adet olamıyorum genelde sokturucu alarak adet oluyorum.sonra tekrar metformine baslamak zorunda kaliyorum.beslenmeme ve hayatima dkkat ettigim halde insulin direncini tamamen kiramadim.(babam seker hastasi ) ustelik zayıf bir insanım.Ben sunu merak ediyorum ben metformini ömür boyu mu kullanıcam.bıraktıktan en fazla 6 ay sonra edet döngüm alt üst oluyor.tekrar başa dönüyorum.insülin direnci testesteronu yükseltiyor ve adet olamıyorum aylarca.Nasıl hareket etmeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun. poliktik over gibi görünüyorsunuz evli değilsiniz herhalde çocuk yok. endokrinde takip önemli. zayıf bile olsanız insülin direnci olabiliyor. metformin kullanmanın size bir zararı yok. kullanın. kilolu olmamak bir avantaj. kilo almak olayı daha da çözümsüz yapar. endişelenmeyin metformini kullanın. metformin çok faydalı bir ilaç polikistik overde hayırlı ramazanlar 10.05.2020 11:21 tarihinde cevapladı.


5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş