Polikistik over ve insülin direnci

  • Merhaba hocam. Hocam polikistik over hastasıyım. Şuan ideal kilomdayım. Adetim düzenli. Tüylenme problemim normal derecede. Herhangi bir ilaç kullanmıyorum. Glukoz 92 İnsülin 5.68 İnsülin Direnci(HOMA) 1,29 çıktı. Doktorum herhangi bir ilaca gerek olmadığını söyledi. Fakat benim boynumda çok küçük ten renginde et beni var 2 veya 3 tane. Ayrıca Boynumda ve bikini bölgemde çok olmamakla birlikte hafif kararma var. Ayrıca bazı zamanlarda yemekten sonra uyku bastırıyor. Bu belirtilere rağmen benim genede insülin direnci için ilaç kullanmam gerekir mi? Sizin yorumunuzu öğrenmek istedim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun polikistik overle obezite fazla kilolu olmak birbirini besliyor bu yüzden kilo almamak çok önemli basit şekerleri tüketmeyin abur cubur tüketmeyin poşeti içi gıdalar yemeyin en iyi içecek sudur bol sıvı tüketin yürüyüş yapın hayırlı günler dilerim 09.11.2020 21:24 tarihinde cevapladı.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş