Pth yüksek

  • Merhaba hocam annem romatoid artrit hastası düzenli ilaç kullanıyor. Son tetkiklerde PTH 147 çıktı. Fosfor 3,71 kalsiyum 9,1 romatizma doktoru endokrine yönlendirdi, randevu henüz alamadık, ara ara baş ağrısı oluyor. Boğazının da sol tarafının acıdığını söylüyor. Ciddi bir sorun mudur hocam yardımcı olursanız teşekkür ederim.

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun. Parathormon yüksekliği daha çok sekonder neden olan d vitamini eksikliğine bağlı mı diye bakmak lazım. D vitamini düzeyini görmek gerekir, d vitamini düşük ise önce d vitamini eksikliği tamamlanır. 3 ay sonra tekrar parathormon, d vitamini düzeylerine bakılır. Endokrinde takip olmak gerekir. Hayırlı günler dilerim. 14.04.2021 19:04 tarihinde cevapladı.

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş