Sık acıkma doymama

Güncelleme tarihi: 17 Nis 2021

  • Hocam Merhaba, bir yıl önce sık açıkma, yedikçe doymama şikayeti ile Dahiliye Uzmanına gittim. Detaylı Kan Tahlilleri sonucu Gizli Şeker tanısı koydu. Glukoz 110 HbA1c 6,5 TKS 203 İdi. Diyetisyene yönlerdi. Diyetisyen daha çok Açlığı düzenleme üzerine üç ana üç ara beslenme verdi. Her 3 ayda bir Takipteyim. 5 kiloda verdim. Her gün düzenli spor kilo almıyorum. hep 63 kilodayım. 9 ay oldu. açlığımda bir düzelme olmasa da Kan değerlerimde hep düşme oldu. son 3 ay önceki sonuçlarım. Glukoz 102 HbA1c 5,5 TKS 136 diğer bir çok değerler normal sınırlarda. Hocam, benim için sizin görüşleriniz çok değerli. Bu nedenle bilgi amaçlı sorum, Oruç tutuyorum. Oruçta sık açıkma hissi olmuyor. Hatta İftara kadar çok rahatım. neden oruçlu iken açıkma hissi olmuyor da diğer aylarda hep oluyor. İftarda ve Sahurda iştahım yine fazla. Hatta doyma hissi olmuyor. Yaşım 60 İyi çalışmalar dilerim.

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun. İlk başta tetkiklere göre diyabet görünüyorsunuz. Kilo verdikçe, diyete uydukça kan şekerleriniz normal sınırlara iner. Oruçta rahat olmanız yeni tanı diyabette önce ilk faz insülin salgılanması bozuluyor. Fazla insülin salgılanıyor. Hasta yemek sonrası hemen acıkıyor eli ayağı titriyor. Ramazanda zaten yemek yemediğiniz için bir şey olmuyor. İnşaallah oruç tutup sıhhat buluyoruz. Son zamanlarda uzamış açlıkla ilgili çok çalışma var. Uzamış açlık vücudu yeniliyor. İftar ve sahurda da çok yemeyin. 10 gün sağlıklı yemeye alışırsanız vücud çok yemek yerine böyle yemeye de alışıyor. Hayırlı ramazanlar. 08.05.2020 12:24 tarihinde cevapladı.

12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş