Uzun süreli kasılmalar

  • Merhaba hocam, 19 yaşındayım erkeğim. Yaklaşık 1.5 senedir ara sıra kol, bacak, karın, boyun bölgelerimde yaklaşık 10 dakika süren yerimden kaldıracak kadar istemsiz kas kasılmaları yaşıyorum. Kendi isteğimle bu kasılmaları baskılayabiliyorum ancak geçmesi dediğim gibi 10 dakikayı buluyor. Bu sırada hafif bir üşüme hissi de geliyor. Bu olayı son yaşadığımda nabzım 111 Tansiyonum 137/90 geldi. Buna ek olarak uykuya dalmaya çalışırken kafamda bir darbe hissi gibi bir şeyle karşılaşıp uyanıyorum. Uykuya dalmaya çalışırken 4-5 kere tekrarlıyor bu. Uykuya daldıktan sonra uyanma vb. gibi bir sıkıntım yok. Yaklaşık 7 saat uyumama rağmen halsizlik ve dikkat dağınıklığı şikayetim de var. Puberte döneminden beridir de hızlı yoruluyorum ve bu yüzden spor yapamıyorum. Acaba bu yaşadıklarım tek bir hastalığa bağlanabilir mi ? Teşekkürler.

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun kasılma şikayetleri bir elektrolit eksikliğine bağlı mı anlamak için hem önce muayene hem de tahlil tetkik yapmak gerekir bir endokrin uzmanına başvurmakta fayda vardır hayırlı günler dilerim 20.02.2021 14:58 tarihinde cevapladı.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş