Haşimato Teşhisi

  • Merhabalar anti tpo değerim 559,22 çıktı. Bunun üzerine troid usg çektirdim. Her iki tiroid lobu 55x24x16 mm boyutlarındadır. İstmus kalınlığı 9 mm dir. Tiroid parankim ekosu homojen olup sağ lobta en belirgini 8x6 mm , sol lobta en belirgini 5x4 mm çaplarda olan sağ lobta 8-10 adet, sol lobta 4-5 adet hipoekoik halosu olan izoekoik nodül görünümleri değişik lokalizasyonlarda izlenmektedir. Parankim kanlanması tabiidir. Servikal LAP izlenmedi. Sürekli kilo alan son zamanlarda sürekli yorgunluk, halsizlik, sac ve kaş dökülmesi yaşıyorum. Ne yapmalıyım boy 174 kilo 98,40.

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Tiroid testleri normalse tiroid açısından 6 ayda bir kontrol olmak yeterlidir. Tiroiddeki nodüller yalancı nodül ise takip olur, bir şey gerekmez. Gerçek nodül ise takip eden hekim arkadaş şüpheli bir şey görürse biyopsi alır. Kilo almanızın başka bir endokrin nedeni var mı? Takip olduğunuz hekime danışınız. Eğer yok ise yaşam tarzı değişikliği, sağlıklı beslenme (obezite diyeti), egzersiz, obezite ilaçları vermek gerekebilir. Hayırlı günler. 06.03.2020 19:36 tarihinde cevapladı.

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş