Adet olamama

  • Merhaba hocam bende sürekli adet düzensizliği var. Aynı zamanda pko ve çikolata kistide mevcut. Bu ayki adetim 2 ay gecikti. Aslında bunlar bende sürekli olan şeyler ama bu ay farklı olarak adet ağrısı çekiyorum şişkinlik var ve açık pembe renkte leke şeklinde kanama oldu ama tam olamadım. Cinsel birliktelik olmadı. En Sonki cinsel ilişkim 2020 şubatta oldu. Sorum şu o ilişkiye bağlı bir risk yoktur değil mi artık ve bu ayki yaşadığım sıkıntı neden kaynaklıdır? Şimdiden teşekkürler.

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun polikistik over sendromunda adet gecikmeleri görebiliyoruz polikistik overe ne potansiyelize eder daha çok kilo alımı polikistik overe polikistik overde kilo alımına destekler bu yüzden kilo almayınız basit şekerler, poşet içi, işlenmiş gıdalardan, şekerli, kolalı, gazlı içeceklerden uzak durunuz. polikistik over sendromunda insülin direnci ön plandadır insülin direncini kırmak için hedef kilo da olmak sağlıklı beslenmek egzersiz önemlidir aynı zamanda metformin de veririz ilaç olarak, endokrinde takip olunuz, adet gecikmesinin 1 yıl önceki ilişki ile hiçbir ilgisi yoktur, hayırlı günler dilerim. 26.03.2021 13:28 tarihinde cevapladı.

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş