Erken ergenlik

  • Merhaba kızım 10 yaş 8 aylık. Boy 142, kilo 35. Tsh hep 5 civarı çıkıyor. 9 yaşta meme gelişimi başladı ve adet belirtileri (akıntı vs.) çok var. Erken adet olmasını istemiyorum. D vitamini çok düşük çıktı ve 2 ay önce ilaca başladık. Günde 2 damla. Pandemi çok arttığından hastaneye gidemedik. Erken ergenliğe girmemesi için endokrin uzmanına hemen gitmemizi önerir misiniz. Yoksa bir kaç ay beklersek sorun olur mu? Anne boy 162 baba boy 178. boyunda kısalık var demişti aile hekimimiz. Ne önerirsiniz?

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun. Boy ve kiloda bu zamana kadarki takipleri önemli, persentil eğrisi dediğimiz boy uzamasındaki düzen hep aynı gidiyorsa bir sıkıntı yok. Ama bu eğri aşağı düşmüşse sıkıntılı. 8 yaşında ve sonrasında meme gelişimi, 10 yaşından sonrasında da adet gelişmesini normal süreç olarak tanımlıyoruz. Çocuk endokrinde takibiniz iyi olur. Hayırlı günler dilerim. 25.04.2021 12:20 tarihinde cevapladı.

17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş