Hipotirodi

  • Hocam merhaba, daha öncesinde tsh hormonum bir hayli fazla çıktığını ama t3 ve t4’lerin normal olduğunu söyleyip siz de hipotirodi gözüküyor dediniz. Hocam araştırdğım kadarıyla haşimato deniyormuş. Hocam bir şey soracağım, bağışıklık neden tiroid bezine saldırır ki? Bağışıklık neden ona karşı antikor üretip saldırır. Ailemde tiroid bozukluğu yaşayan yok hocam..

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun hipotiroidinin %90ı hashimoto tiroidittir, hashimoto tiroidit otoimmün bir hastalıktır, otoimmün hastalıklarda bilmediğimiz mekanizmalarla antikorlar oluşmakta, endişe edecek bir şey yok ilaç başlandıysa kullanınız takiplerinize gidiniz hayırlı günler dilerim. 09.03.2021 13:03 tarihinde cevapladı.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş