Tiroid incelemem

  • Hocam merhaba 1 tiroidit geçirdim değerlerimi ilk zamanlar 1 ay sonraki zamanlar 3 ay aralıklarla takip etti doktorum. Boğazımın ön kısmında bi şişlik oldu bu dönemde hala geçmedi. Tiroid us incelemem; Tiroid grandı normal anatomik lokalizasyondadır. Tiroid sağ lob boyutları 15x11,5x44mm sol lob 12x13x41mm istmus kalınlığı 3 mm Bilateral tiroid lobları lobule konturludur. Bilateral tiroid lobları parankim ekosu non-homojen ve eko- paterni kaba granüler yapıdadır. Parankimde yer yer psödo-nodüller ile uyumlu hipoekojen alanlar izlenmektedir. Bilateral paratiroidal alanda sağda 14,5x4,5mm solda 16x5mm boyutta reaktif lamlar saptandı. Sonuç tiroidit ile uyumlu bulgular. Hocam şuan gebeyim hamileliğimin öncesine kadar değerlerim çok iyiydi ilaç kullanmıyordum. Hamile olduğumu öğrendim ve tsh testim de tsh 3,36 çıktı t4 sınırlar içinde. Doktorum euthyrox 50mg başladı hemen. Hocam bu gebeliğe bağlı bi artış olabilir mi? Birde ultrason sonucumu değerlendirirseniz sevinirim. Bu şişlik kalıcı mı olacak? Çok büyük değil dışardan görünmüyor ama geçmiyor olması beni huzursuz ediyor.

  • Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun ultrason uz haşimato tiroidi ile uyumlu endişe edecek bir şey yok hipoekoik heterojen diyor herhangi bir nodül saptanmamış, tiroid bezi boyutları normal tiroidin bez yapısı biraz sert olurdışarıda bir şişlik varmış gibi görünebilir, endişelenmeyin iz, tsh 3,36, gebelik için biraz yüksek, otoantikorlar tpo, anti tiroglobulin bakıldı mı, ilacınızı düzgün kullanınız, endokrinde takip olunuz, hayırlı günler dilerim 26.03.2021 13:12 tarihinde cevapladı.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Ayşe hanım. 28 yaşındayım 1.59 boyundayım, kilom yıllardır standart 46 kg dan yukarı çıkmıyordu. Bu pandemi döneminde çalışmadığımdan hep evdeydim. 1 yılda 39 kilo oldum. Zaten kilo alamıyordu

Hocam proltn. 50, fsh 8.11, lh 6 küsür çıktı sizce nasıl? İlaç almalıyım değerlerim kötü mü özellikle fsh? Doktor Cevabı: Prof. Dr. Ayşe ÇARLIOĞLU Dahiliye - İç Hastalıkları Merhaba çok geçmiş olsun.

Merhaba, 21 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır mr çektirmiyorum ama en son 4 mm hipofiz adenomum vardı hormon testlerime baktırıyorum. Ben biraz paranoyak biriyim. Yüzümde büyüme görünce akromegaliden ş